Kekik Nasıl Yetiştirilir? Evde Kekik Yetiştirmek

Kekik günümüzde çok farklı yerlerde karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden kekiği evinizde de yetiştirmeniz hem sağlık hemde bütçe açısından çok faydalı olacaktır. Bu yüzden sizlere bu konuda kekik nasıl yetiştirilir hakkında bilgi vereceğiz.

Ülkemizde kekiğin yeri çok büyüktür. 100 den fazla çeşidi olan kekiğin 33 adet türünün ülkemizde bulunduğu araştırmalar sonucunda çıkmıştır. Özellikle Antalya’da yetiştirilen kekikler dünya kalite standartlarını yakalamış durumdadır.

Kekik nasıl yetiştirilir konusunda sizlere bilgi vereceğiz fakat dilerseniz Kekiğin Faydaları Nelerdir? adlı konumuza da göz atmanızda yarar var.

Kekik Nasıl Yetiştirilir
Kekik Nasıl Yetiştirilir

Kekik Nasıl Yetiştirilir?

Kekik, ballıbabagiller familyasından olup, özellikle güneşli yerleri sevmektedir. Ülkemizde özellikle Antalya ve çevresinde çok fazla kekik yetiştiriciliği yapılmaktadır. Suyu fazla sevmeyen çorak topraklarda ve ortalama 10-50 cm arasında uzayan bitkidir.

Kekik Hangi Tür Toprakta Yetişir

Kekik, kuraklığa ve soğuk iklimlere karşı dayanıklılığı yüksek bitkiler arasındandır. Toprak cinsi bakımından çok fazla seçici değildir. Hafif iri parçalı su tutmayan toprak tercih edilirse verim anlamında etkisi olabilir. Bu kekiğin cinsine göre değişmektedir fakat genel olarak böyle kabul edebiliriz.

Kekik Gübreleme ve Bakımı

Kekik yılda bir kez hasat edildiği için kekik çevresinde fazlasıyla yabancı otlar bulunmaktadır. Bu yabancı otları hasat mevsimine gelene kadar birkaç kez çapalamak gerekmektedir. Kekik gübreleme genel olarak azot ve fosfor ağırlıklı kullanabilirsiniz. Hasat boyunca 1 kere kullanmanız yeterli olacaktır.

Kekik Ne Zaman ve Nasıl Ekilir

Kekik nasıl yetiştirilir konumuzda bir diğer önemli başlığımız olan ne zaman ekileceğine sıra geldi. Bu başlık çok önemlidir çünkü bitkinizin zamanında ekilmesi şart yoksa tohumlarda bozulmalar, bitkide ölmeler veya verim azalması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için tohumlarınızı Ekim-Kasım-Aralık aylarında ekilir. Tohumlarınızı fazla derin ekmemelisiniz yoksa tohumlar derinde kalarak çürürler.

Tohumlar 5 cm geldikten sonra çıkartılır ve fide haline getirilir. Fideler daha geniş ekilmek üzere ayrılır. Fide dikimleri ise don olayına karşın Mart sonlarında ve Mayıs ortalarına kadar yapılabilir. Kekik fidanlarımızı her fidan arasında 45 cm genişlik ve 20 cm derinlik olacak şekilde ekilebilir.

Dağ Kekiği Çayını duydunuz mu? Sizlerde Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır ve Çayının Faydaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz konuya göz atabilirsiniz.

Kekik Kaç Günde Çıkar

Kekik doğru adımlar uygulandığında ortalama 10-11 gün içerisinde ilk filizlerini vermeye başlayacaktır. Daha rahat çıkmasını sağlamak için derinlik azaltılabilir. Fakat bu konuda dikkatli olunmalı yeterli derinliğe ekilmesi şart.

Kekik tohumlarının daha kolay çimlenmesini sağlamak için sera etkisi oluşturulabilir.

Kekik Kaç Günde Bir Sulanır

Kekik sulama anlamında çok narin bir bitkidir. Özellikle fazla su verildiğinde çürür ve verim yok denecek kadar aza iner. Bu yüzden yaz aylarında bile haftada 1 kez sulanması doğrudur. Toprak sadece nemli olacak şekilde sulanır.

Ayrıca kekik sulama yöntemleri arasında damlatma veya yağmurlama şeklinde sulanabilir.

Kekik Ne Zaman ve Nasıl Toplanır

Kekik nasıl yetiştirilir adlı konumuzda son aşamalardan biri olan ne zaman ve nasıl toplayacağımızı göreceğiz. Öncelikle kekik bitkisi çiçeklenmeye başlangıcı ile çiçeklenme sonu arasında toplanması gerekmektedir.

Kekiği nasıl toplayacağınıza gelirsek kekik toplanma koşullarını sağladı ise toprağın 10 cm üzerinden testereli bir ot bıçağı ile hasat edilir. Bu konuda hasat ederken dikkat etmeniz gerekenler kekik aralarına yabancı otların karışmamasıdır.

Kekik Nasıl Kurutulur

Kekik toplandıktan sonra kesinlikle gölge bir alanda kurutulması gerekmektedir. Sakın güneş üzerinde kurutmaya kalkmamalısınız. Güneşte kurutulan kekiklerde renk değişimi ve uçucu yağların kaybı yaşanmaktadır. Buda sizlere lezzetsiz bir kekik elde etmenize yol açar.

Bitki yayıldığı yerde arada bir ters düz edilerek atta kalan bitkiler için sirkülasyon sağlanmış olur.

Evde Kekik Nasıl Yetiştirilir
Evde Kekik Nasıl Yetiştirilir

Evde Kekik Nasıl Yetiştirilir? Kekik Yetiştirmek İçin Püf Noktalar

Evde kekik yetiştirmek için geniş bir saksıya ihtiyacınız vardır. Kekik yapısı gereği geniş saksıları tercih etmektedir. Toprağını ise daha çok su tutmayan toprak kullanılmalıdır. Volkan tüfü karıştırır iseniz hem toprak hava alır hemde su tutma oranı azalmış olur.

Saksınız çok derin olmasına gerek yoktur yüzeysel olarak geniş olması daha önemlidir. Seralardan hazır gübre almayı unutmayınız bitkiniz için çok faydasını görürsünüz. Sadece saksıda değil bahçenizde de kekik yetiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için zaten üsteki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Kekik Yetiştirmenin Püf Noktaları

  • İri parçalı su tutmayan toprak kullanmak
  • Kesinlikle gübre kullanılmalı ve yabancı otlardan temizlenmeli
  • Ekim-Kasım-Aralık aylarında tohumlar filiz olmak üzere ekilir, filizler Mart sonlarında ekilmeye başlanır.
  • Yaz aylarında haftada 1 kez sulanmalı, fazla sulanmaması
  • Çiçek açtıktan sonra hemen toplanmaya başlamalı fazla kart olmamalılar
  • Kurutmak için gölge yerler seçilmelidir

Twitter adresimizi inceleyerek güncellemelerden anında haberdar olabilirisiniz.

Rehberimiz Bitki

Birimiz veteriner hekim adayı, diğerimiz bilgisayar mühendisi adayı iki öğrenciyiz. Merakımızla ilgimizin bizi çektiği her yere giderek araştırdık, öğrenmek için çabaladık açıkçası hiç durmadık, öğrendiklerimizi de başkalarına aktarmak için çeşitli internet siteleri kurduk.

Abonelik Sistemi

Bültenimize ücretsiz abone olmak için bilgileri doldurarak abone olabilirsiniz. Abone olarak paylaşımlara hemen ulaşabilirsiniz.

Gizlilik Politikamıza sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir